Co nowego

„Dojrzeć do dzieciństwa" wg Schulza. Premiera na scenie TGG

21 maja w TGG premiera sztuki „Dojrzeć do dzieciństwa” // fot. Grzegorz Kujawiński/mat. prasowe

21 maja w TGG premiera sztuki „Dojrzeć do dzieciństwa” // fot. Grzegorz Kujawiński/mat. prasowe

21 maja na teatromanów czeka prawdziwa gratka. Teatr Gdynia Główna przygotował premierę sztuki pt. „Dojrzeć do dzieciństwa” opartej na prozie Brunona Schulza. Zastanawialiście się, co by było, gdyby można było uwstecznić rozwój, osiągnąć jakąś okrężną drogą powtórnie dzieciństwo, jeszcze raz mieć jego pełnię i bezmiar? Jak twierdził Schulz: byłoby to ziszczeniem „genialnej epoki”. Gdyński spektakl wyreżyserowała Ewa Ignaczak, a na scenie pojawią się aktorzy Teatru Stajnia Pegaza.


 
Sztuka oparta na prozie Brunona Schulza pt. „Dojrzeć do dzieciństwa” to historia Józefa, który buduje własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem. Tworzy nadświaty, przestrzeń magiczną i wierzy, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa. A przecież to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, które niestety znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy ten zaczyna wchodzić w wiek dojrzały. Zawsze jednak pozostają jako wspomnienia.

W 1936 roku Schulz napisał do Andrzeja Pleśniewicza:

– Ten rodzaj sztuki, jaki leży mi na sercu, jest właśnie regresją, jest powrotnym dzieciństwem. Gdyby można było uwstecznić rozwój, osiągnąć jakąś okrężną drogą powtórnie dzieciństwo, jeszcze raz mieć jego pełnię i bezmiar – to byłoby ziszczeniem „genialnej epoki”, czasów mesjaszowych, które nam przez wszystkie mitologie są przyrzeczone i zaprzysiężone. Moim ideałem jest dojrzeć do dzieciństwa.
„Dojrzeć do dzieciństwa”. Na zdj.: Ida Bocian, Jacek Panek i Filip Wójcik // fot. Grzegorz Kujawiński
Na zdj. (od lewej): Filip Wójcik, Ida Bocian i Jacek Panek // fot. Grzegorz Kujawiński

Spektakl „Dojrzeć do dzieciństwa” w reżyserii Ewy Ignaczak powstał w ramach projektu „Odyseja Schulzowska 2022”.

Teatralna podróż do źródeł


Gdyńskie zakamarki, podwórka i boiska staną się sceną intrygujących spektakli teatralnych według prozy Schulza. Teatr Gdynia Główna zaprasza do wspólnego odkrywania bogatych sensów i znaczeń prozy pisarza z Drohobycza w ramach projektu teatralnego „Odyseja Schulzowska 2022”.

Akcja stanowi kontynuację ubiegłorocznych działań, podczas których w ramach „2021: Odysei Lemowskiej” twórcy uciekali od rzeczywistości pandemicznej w futurystyczne wizje przyszłości światów Stanisława Lema.

Natomiast teraz Teatr Gdynia Główna wraca do źródeł – do mitologii młodości, sensualnego kontaktu z naturą i rozpoznawania samego siebie w wielowątkowej prozie Brunona Schulza.

Widzowie obejrzą dwa spektakle –„Dojrzeć do dzieciństwa” w reżyserii Ewy Ignaczak i „Sanatorium” w reżyserii Idy Bocian.

– Przedstawienia zagramy w ciekawych i nieteatralnych miejscach Gdyni, po to, żeby trafiły do wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta, a nietypowe miejsce prezentacji korespondowało lub kontrastowało z treścią i pobudzało do żywej dyskusji o sztuce – informuje na swojej stronie zespół teatru.

„Odyseja Schulzowska 2022” wpisuje się w tegoroczne obchody 130-lecia urodzin i 80-lecia śmierci pisarza. Projekt jest finansowany ze środków miasta Gdyni.

Kiedy?

  • premiera 21 maja 2022 o godz. 19.00,
  • kolejny spektakl – 28 maja o godz. 19.00.


Gdzie?

  • w Teatrze Gdynia Główna przy placu Konstytucji 1 (Dworzec PKP Gdynia Główna, peron -1).

Bilety w cenie 35/40 zł można kupić na stronie tutaj.

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku i na stronie teatru.

Plakat spektaklu „Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza w Teatrze Gdynia Główna. „Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza. Premiera 21 maja 2022, 19:00. Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak. Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek i Filip Wójcik. Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska. Teatr Stajnia Pegaza // mat. prasowe

„Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek i Filip Wójcik

Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Teatr Stajnia Pegaza

  • ikonaOpublikowano: 11.05.2022 10:39
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.05.2022 12:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze