Społeczeństwo

Przystań Lipowa 15 także w klimacie!

Inauguracja kącika wymiany roślin w Przystani Lipowa 15 //  fot. archiwum Przystań Lipowa 15

Inauguracja kącika wymiany roślin w Przystani Lipowa 15 // fot. archiwum Przystań Lipowa 15

Wymiana roślin, dyskusje o korzyściach z małej retencji, spacer botaniczny oraz wizyta w Stacji Uzdatniania Wody – to zaledwie kilka z szeregu wydarzeń, które odbyły się w Przystani Lipowa 15 w ramach pilotażowego projektu Gdynia w Klimacie. Centrum sąsiedzkie na Wielkim Kacku to jedno z kilku miejsc na gdyńskiej mapie instytucji, które wzięło udział w proklimatycznych działaniach w ramach UNESCO Global Network od Learning Cities. Dzięki temu mieszkańcy mieszkanki mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak wiele jest sposobów na to, by dbać o klimat i środowisko.

Projekt Gdynia w Klimacie trwał trzy miesiące, a każdy z nich poświęcony był innemu obszarowi tematycznemu. Tym samym kwietniowe spotkania poświęcone były zieleni, majowe – powietrzu, a czerwcowe – wodzie. Udział w projekcie wzięły gdyńskie instytucje, w tym m.in. Muzeum Emigracji, Centrum Nauki Experyment, Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia, a także sieć centrów sąsiedzkich Przystań Gdynia.
- Zmiana klimatu to problem globalny, więc może się przez to wydawać, że jest bardzo odległy. W rzeczywistości jest bardzo blisko nas. Już dziś odczuwamy pierwsze efekty globalnego ocieplenia. Dobra wiadomość jest taka, że wszyscy mamy wpływ na to, by łagodzić te zmiany, a nawet niewielkie modyfikacje naszego stylu życia mogą prowadzić do zmian również w wymiarze politycznym. Cieszymy się, że mieszkańcy tak się angażują w proklimatyczne działania, edukując się nawzajem i rozwijając wspólne projekty – mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, kierowniczka Działu Przestrzeni Społecznych w Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej sieć centrów sąsiedzkich Przystań.
Łącznie w Przystani Lipowa 15 w ramach projektu Gdynia w Klimacie zorganizowanych zostało osiem wydarzeń dla mieszkańców i mieszkanek. Chętni mogli m.in. wziąć udział w spacerze botanicznym po Wielkim Kacku, wymianie sąsiedzkiej nieużywanych już ubrań, a także warsztacie konserwacji rowerów. Mieszkańcy i mieszkanki zwiedzili także Stację Uzdatniania Wody, wzięli udział w dyskusjach o korzyściach płynących z małej retencji oraz ograniczania zanieczyszczeń powietrza, a także mogli uzyskać pomoc w wypełnieniu deklaracji dot. źródeł ciepła. W Przystani Lipowa 15 zainaugurowana została także działalność kącika wymiany roślin.
- Wspólnym mianownikiem tych spotkań była właśnie ekologia i ochrona klimatu. Dla przykładu, dzięki sąsiedzkiej wymianie ubrań możemy po pierwsze dać rzeczom drugie życie oraz ograniczyć konieczność zakupu nowych. To nie tylko oszczędność zasobów ze środowiska, ale także pieniędzy. Dzięki warsztatowi konserwacji rowerów można było przygotować do jazdy swoje własne jednoślady i dzięki temu zaoszczędzić emisji CO2, które wiązałyby się z wyborem jazdy samochodem. Właśnie takie codzienne wybory mają wpływ na to, w jakiej kondycji jest nasza planeta i to chcieliśmy przekazać mieszkańcom – mówi Iwona Deyk, animatorka Przystani Lipowa 15.
Projekt Gdynia w Klimacie dobiegł końca, ale wszystkie osoby, które są zainteresowane ochroną klimatu i środowiska, mogą zgłosić się do Przystani Lipowa 15 oraz innych centrów sąsiedzkich. Tu można zorganizować m.in. własne warsztaty i spotkania, a także wziąć udział w bezpłatnych zajęciach w ramach harmonogramu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.przystan.gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 15.07.2022 15:57
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.07.2022 16:11
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona