Społeczeństwo

SPOT „Łajba” - pasja, społeczność, wolontariat

SPOT

SPOT "Łajba" zapewnia uczestnikom szereg aktywności/ fot. Archiwum SPOT "Łajba"

Gdyńska młodzież ma wiele możliwości, aby po szkole nabywać umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu. Szczególną rolę odgrywają tutaj SPOT-y, czyli miejsca wspierające rodziny w pokonywaniu trudności wychowawczych i budowaniu więzi. Jednym z nich jest SPOT prowadzony przez Fundację Inicjatyw Społecznych „Łajba”. Chociaż trwają wakacje aktywność w „Łajbie” wcale nie zwalnia.

SPOT „Łajba” znajduje się w Śródmieściu Gdyni, w budynku YMCA. Wychowawcy, wolontariusze i uczestnicy zajęć w praktyce realizują motto SPOT-u, czyli: pasja, społeczność, wolontariat.

Ogólne zasady

Pierwszeństwo w przyjęciu do SPOT-ów mają dzieci w trudnej sytuacji. Po wstępnym  rozeznaniu w sytuacji dziecka oraz rodziny realizowany jest plan wyjścia z kryzysu przy zaangażowaniu rodziców/opiekunów w oparciu o zajęcia warsztatowe, konsultacje indywidualne, pomoc w nauce itd. Dzieci, z różnych dzielnic miasta, przychodzą na zajęcia do „Łajby” od poniedziałku do piątku od godz. 15 do 19.
- 16 SPOT-ów to 16 różnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu przez uczniów gdyńskich szkół. Wykorzystują ten czas, aby poznać i rozwinąć swoje pasje – są zajęcia manualne, warsztaty dotyczące rozwoju psychicznego jak i zajęcia w terenie. Łącznie do 16 placówek SPOT w 9 dzielnicach Gdyni uczęszcza ponad pół tysiąca młodych gdynian. SPOT-y prowadzone są przez 11 organizacji pozarządowych i Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Warto podkreślić, że SPOT „Łajba” prowadzi zajęcia na morzu, które idealnie wpisują się w nadmorski klimat Gdyni i pozwalają dzieciom jeszcze bardziej wykorzystać potencjał miasta, w którym dorastają - podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wsparcie psychologiczne i bogata oferta zajęć

Dzieci w „Łajbie” mają wsparcie psychologa - zajęcia odbywają się w grupach, a na końcu jest  podsumowanie dnia. Są też indywidulane rozmowy z psychologiem. Raz w miesiącu organizowane są spotkania grupowe rodziców i na bieżąco spotkania indywidualne z rodzicami, którzy chętnie z nich korzystają.  
- Do „Łajby” uczęszcza 45 dzieci –  obecnie wszystkie miejsca mamy zajęte – informuje Gabriela Czaplicka, kierownik SPOT „Łajba”. - Nasz zespół tworzy 7 pracowników, w tym 3 wychowawców oraz aż 23 wolontariuszy. Oferujemy dzieciakom naprawdę bardzo szeroki wachlarz zajęć i aktywności.
Dla dzieci organizowane są zajęcia sportowe – piłka siatkowa, koszykówka, gry zespołowe na sali gimnastycznej YMCA. Ponadto jest terapia logopedyczna i pedagogiczna, zajęcia praktyczno-techniczne, aktorskie, zajęcia z gier karcianych i planszowych. Kadra „Łajby” dba także o rozwój dzieci poprzez różnorodne wyjścia uspołeczniające: kino, teatr, wycieczki, udział w eventach i akcjach społecznościowych. Istotny wpływ na rozwój młodych ludzi w społeczności „Łajby” ma kilkudziesięciu  wolontariuszy, którzy stanowią przykład do naśladowania i stwarzają okazje do zarażenia się ideą wolontariatu.

Uczestnicy SPOT "Łajba"
Do "Łajby" uczęszcza 45 dzieci, które mogą korzystać z różnorodnych zajęć/ fot. Archiwum SPOT "Łajba"
- Wolontariat to bez wątpienia nasza wizytówka – dodaje Gabirela Czaplicka. – Dzięki zaangażowaniu często bardzo młodych wolontariuszy dzieci uczą się dobrych postaw i reakcji. Jeszcze przed pandemią odwiedzaliśmy seniorów, pomagaliśmy starszym osobom z zakupami. Zdarza się, że dzieci, które do nas uczęszczały wcześniej same po latach zostają wolontariuszami.
Sztandarowym działaniem „Łajby” opartym o wolontariat jest prowadzone od wielu lat „Pogotowie lekcyjne”, czyli pomoc dzieciom w bieżącej nauce szkolnej.  
– Pomagamy dzieciom odrabiać zadania domowe, króluje głównie matematyka – wyjaśnia Zofia Białas, wolontariuszka, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Daje nam to dużo satysfakcji, że możemy zaoferować to, co sami już umiemy. Trzeba być wyrozumiałym i uważnie słuchać. Czasem dziecko przychodzi do nas od razu po szkole, bo otrzymało słabą ocenę i zmaga się z własnymi emocjami. Staramy się motywować do poprawy, ale nie zmuszać.  

– Czasem jest to po prostu zwykła rozmowa, uczniom łatwiej się „otworzyć”, aby porozmawiać z nami, niż z osobom dorosłą. - dodaje Aleksandra Kędzierska, wolontariuszka, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Jesteśmy w „Łajbie” co tydzień i czasem staramy się dzieciaki wspierać na duchu, tak aby szkoła kojarzyła się im z miejscem, w którym można się rozwijać a nie w którym czują jedynie stres. Widać, że to działa, gdyż czasem postępy i efekty pojawiają się bardzo szybko.
Wolontariuszki oraz kierownik SPOT "Łajba"
Od lewej: Zofia Białas, wolontariuszka z III LO w Gdyni, Gabriela Czaplicka, kierownik SPOT "Łajba" oraz Aleksandra Kędzierska, wolontariuszka z III LO w Gdyni/ fot. Archiwum SPOT "Łajba"

Z zajęć „Pogotowia lekcyjnego” korzystają też potrzebujące dzieci, które na co dzień nie są uczestnikami „Łajby”. Oprócz tego wolontariusze prowadzą warsztaty krawieckie, szyją poduszki, torby czy etui na telefony. Do dyspozycji w siedzibie „Łajby” jest 5 nowoczesnych maszyn do szycia. Wszędzie zauważyć można mnóstwo kolorowych materiałów i panującą twórczą atmosferę.

Pasja do morza

Kolejnym znakiem rozpoznawczym SPOT „Łajba” jest żeglarstwo. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu – wśród zainteresowanych zarówno chłopcy, jak i dziewczyny. - Chcemy pokazać dzieciom, że mają tu wszystko na miejscu – morze i żagle. Uczymy się żeglować i spędzać miło czas. Posiadam trzy jachty, a z „Łajbą” współpracuję już około 8 lat. W praktyce dzieci poznają geografię, matematykę i fizykę, a nawet w-f. Trzeba uczyć się wyliczyć trasę, mieć siłę przeciągać linę, znać się na podstawach nawigacji. Spotykamy się również zimą, żeby dzieci nie zapominały podstaw żeglarstwa - uczymy się wówczas np. robić węzły. Przyjemnie jest obserwować, jak wśród uczestników rodzi się pasja i zaangażowanie. Dla dzieci jest to ekscytujące, a część z nich na dobre łapie żeglarskiego bakcyla  – mówi Jarosław Goliński, kapitan jachtowy, wolontariusz, instruktor żeglarstwa.

Zajęcia żeglarskie w SPOT "Łajba"
Zajęcia żeglarskie to znak rozpoznawczy SPOT "Łajba"/ fot. Archiwum SPOT "Łajba"
- Staramy się cały czas, aby dzieci się u nas nie nudziły. Zależy nam na bogatej ofercie zajęć, żeby każde dziecko znalazło cos dla siebie – chociaż trzeba przyznać, że jeszcze niedawno pandemia ograniczała znacznie te możliwości. W naszej siedzibie sami gotujemy, prowadzimy warsztaty kulinarne i sami szyjemy fartuchy. Na potrzebujących  chwili spokoju i wyciszenia czeka duży regał z książkami i wygodne kanapy. SPOT „Łajba” to inwestycja w rozwój i samorealizację młodego pokolenia. Pozwala wierzyć, że warto mieć i konsekwentnie realizować marzenia – podsumowała Gabriela Czaplicka

SPOT „Łajba”.
ul. Żeromskiego 26, Gdynia
Facebook SPOTu Łajba 

  • ikonaOpublikowano: 20.07.2022 12:42
  • ikona

    Autor: Alicja Choinka (a.choinka@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.07.2022 13:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona